Kanał Rss
Content
Świat alpak
4 marca 2019

P1030667 (1)Wywiad z właścicielami profesjonalnej hodowli alpak – Martą i Piotrem Pietrzykowskimi

Jagoda Nachman: Z czego słynie działalność?

Marta Pietrzykowska: ALPAKARNIA P&M to gospodarstwo położone w miejscowości Szyszyńskie Holendry, malowniczej gminy Ślesin, na szlaku jezior Wielkiej Pętli Wielkopolski, kilkaset metrów od Jeziora Ślesińskiego, będącego centrum sportów motorowodnych. W miejscowości jak i w całej gminie dominuje rolnictwo oraz turystyka i rekreacja. Zakres naszej działalności jest bardzo szeroki: rolniczy, hodowlany, produkcyjno-hodowlany, szkoleniowy, edukacyjny i agroturystyczny.

Kiedy zaczęliście swoją przygodę?

Początki sięgają lat 80-tych. Od 2005 roku gospodarstwo zajęło się profesjonalnie hodowlą zarodową zwierząt alpaka. Jesteśmy pierwszymi polskimi hodowcami alpak. Liczebność stada utrzymujemy na poziomie 120-130 osobników. Od 2013r prowadzimy również działalność agroturystyczną, edukacyjną i szkoleniową. Doświadczenie i wiedza jaką posiadamy, infrastruktura i położenie obiektu, sprzyjają takiej działalności.

Skąd sprowadzacie alpaki?

Hodowla opiera się na dwóch rasach: suri i huacaya. Większość naszych alpak urodziła się w Polsce, jednak aby rozwijać genetykę hodowli wśród naszych zwierząt, znaleźć można też alpaki pochodzące z najlepszych hodowli w Chile, U.S.A., Australii, Niemczech i Hiszpanii.

Dla jakich dóbr hoduje się te zwierzęta?

ALPAKARNIA prowadzi doradztwo w zakresie chowu i hodowli alpak, oraz stanówkę. Prowadzimy warsztaty rękodzielnicze: filcowania na mokro i sucho włókna alpaki oraz wełny owiec, przędzenia na kołowrotku włókna alpaki i wełny owiec ( różne typy i modele) skierowane do osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Prowadzimy  sprzedaż runa oraz nasze  wyroby z włókna alpaki: przędzy, wyrobów dziewiarskich i filcowanych, kołder, drobnych pamiątek.

Czym jest „alpakoterapia”?

Terapia z udziałem zwierząt to kolejna z naszych propozycji. Alpakoterapia i kynoterapia (dogoterapia), to działanie ukierunkowane na osiągnięcie konkretnego celu, przy współudziale specjalnie przygotowanych zwierząt. Zwierzę alpaka i pies jest integralną częścią procesu terapeutycznego. Metoda wspomaga efektywność edukacji i rehabilitacji. Wpływa korzystnie na rozwój dzieci, dorosłych oraz osób z niepełnosprawnością intelektualna i ruchową. Wspomaga sferę ruchową, poznawczą, emocjonalną i społeczną. Terapia realizowana jest przez właścicielkę, dyplomowaną alpakoterapeutkę i kynoterapeutkę, terapeutkę zajęciową. Gospodarze ALPAKARNI P&M posiadają przygotowanie pedagogiczne, ukończone rozliczne szkolenia w kraju i zagranicą.

Jak zachęcicie przyszłych gości do odwiedzania waszego obiektu?

Oferujemy profesjonalnie prowadzone zajęcia indywidualne i grupowe o różnorodnym charakterze: zabaw spontanicznego obcowania z alpakami, oraz innymi zwierzętami z naszej zagrody ( kozy miniaturowe, świnki miniaturowe, kury, koty psy), formy aktywności ruchowej oraz spacerów – alpakatrekking ( leśnymi i polnymi ścieżkami), zabaw edukacyjnych, spotkań okolicznościowych. Dysponujemy również komfortowo wyposażonymi pokojami, mogących gościć 12 osób ( wciąż się rozwijamy w tym zakresie). Kuchnia i aneksy kuchenne do dyspozycji gości z salonem pełniącym funkcję również sali szkoleniowej z zapleczem projekcyjnym. Prowadzimy wykłady i seminaria hodowlane, na kursach w obrębie alpakoterapii dla osób chcących hodować zwierzęta, jak również dla studentów uczelni i uczniów szkół rolniczych. Inne pobliskie atrakcje: bliskość jeziora i lasu z licznymi trasami pieszymi i rowerowymi, Sanktuarium Maryjne z bazyliką w Licheniu, świetna baza wypadowa do Gniezna, Biskupina, Torunia, Bydgoszczy, Poznania, Kruszwicy ze słynną Mysią Wieżą. Serdecznie zapraszamy!

Czym jeszcze możecie się pochwalić?

ALPAKARNIA P&M to jedna z pierwszych hodowli alpak w Polsce od 2005r.  Jesteśmy współtwórcami i członkami Polskiego Związku Hodowców Alpak. Jesteśmy również organizatorami imprezy ALPACA DAY: konferencji naukowej i wystawy zwierząt alpaka. Współpracujemy z licznymi polskimi uczelniami i instytucjami naukowymi: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Olsztynie, Szkoła Główna Gospodarstw Wiejskich w Warszawie, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.

 

 

 

 

 

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z: