Kanał Rss
Content
Poznań odzyskuje blask
24 września 2019

poznan-1670738_640Poznań może świecić przykładem dla innych miast w Polsce. Stawia ono nie tylko na nowoczesne inwestycje wielkopowierzchniowe, ale również dba o historyczne obszary miasta i poddaje je stopniowej rewitalizacji. Jest to jednak zasługa nie tylko władz miasta, ale również zaangażowania prywatnych przedsiębiorców. Zmienia się i poprawia stan poznańskich zabytków, a co za tym idzie, wzrasta również jakość przestrzeni publicznej i świadomość wartości dziedzictwa kulturowego.

– W ostatnim roku na najcenniejszych historycznie obszarach miasta widoczne są duże zmiany – informuje Joanna Bielawska – Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.- Mamy coraz więcej odnawianych budynków, nie tylko użyteczności publicznej czy miejskich instytucji kultury, ale też dziesiątki zabytkowych kamienic”. Jakie więc obszary zyskują na modernizacji?

Pozytywne zmiany zachodzą na historycznym Łazarzu. Systematycznie remontowane są m.in. kamienice przy ul. Małeckiego, na terenie Johow-Gelande oraz przy ul. Chełmońskiego, Niegolewskich i Matejki. Swój piękny i pierwotny wygląd odzyskuje również Wilda. Modernizacją objęte są tu ul. Wierzbięcice i Sikorskiego. Remontem objęta została m.in. zdewastowana kamienica przy ul. Sikorskiego 24/25, pochodząca z 1895 roku. Secesyjne kamienice na Jeżycach również stopniowo odzyskują dawny splendor. Mowa tu chociażby o budynku przy ul. Poznańskiej 50, gdzie podziwiać można bogatą dekorację roślinną i figuralną. Odnawiany jest również zespół zabudowy mieszkalnej z 1925 roku w kwartale ul. Przybyszewskiego-Marcelińska-Biała-Niecała, na Grunwaldzie. Po wielu latach opustoszenia, zainteresowano się również pałacem Mielżyńskich, gdzie nowy właściciel zaczął prace renowacyjne.

Oprócz kamienic i budynków mieszkalnych, modernizacją zostały objęte i zabytkowe obiekty uczelniane. Pierwotną kolorystykę i fakturę tynku odzyskała ikona powojennego modernizmu, czyli budynek AWF. Dawny wygląd elewacji powrócił również na remontowany gmach Collegium Chemicum UAM. Co ciekawe, renowacją objęto i budynki sakralne. Na Ostrowie Tumskim dobiega końca kompleksowa modernizacja i konserwacja wnętrz późnogotyckiego kościoła NMP in Summo. W planach jest również aranżacja najbliższego otoczenia kościoła.

To jednak tylko niewielki ułamek wszystkich prac inwestycyjnych. Trwają również prace koncepcyjne odnośnie renowacji i adaptacji najcenniejszych historycznych zespołów postindustrialnych, m.in. zespołu Gazowni, Elektrociepłowni, Rzeźni Miejskiej czy zejezdni tramwajowej na ul. Gajowej.

Jak podsumowuje zakres prac miejskich Bielawska-Pałczyńska: „wskazane przykłady są dowodem dużego zaangażowania prywatnych inwestorów, ale również zdecydowanego wzrostu świadomości wartości dziedzictwa kulturowego wśród mieszkańców miasta”.

Rafał Sobczak

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z: