Kanał Rss
Content
Postaw na… siebie!
26 lipca 2019

FB_IMG_1563965765477 (1)Redakcja: Skąd pomysł na biznes?

Olga Sobolewska: Moja działalność to efekt moich wieloletnich doświadczeń edukacyjnych, zawodowych, samorozwojowych i terapeutycznych. To, kim jestem teraz i jakie usługi oferuję jest pokłosiem lat zdobywania wiedzy, doświadczeń, podejmowania prób i eksperymentowania z różnymi ścieżkami, aż w końcu wyklarowała się moja własna. Udało mi się znaleźć zajęcie, w którym bezustannie pomagam, wspieram i rozwijam innych a także samą sobie. Praca jest zajęciem, której oddajemy znaczną część swojego życia i energii. Chciałam by moja była wspierająca, rozwijająca i wnosiła wartości tak dla moich klientów jak i dla mnie.

 Redakcja: Czym jest coaching?

Olga Sobolewska: Pewnie dla każdego coachee coaching jest czymś innym, w zależności od problemu, z jakim przychodzi. Zasadniczo coaching jest uważną rozmową mającą na celu rozwiązanie problemu lub dotarcie do celu wyznaczonego przez klienta. To rozmowa nastawiona na uzyskanie określonego efektu, spełnienia określonej potrzeby klienta, odpowiedzenia na konkretne pytanie, dylemat, sytuację, co odróżnia ją od rozmów nastawionych wyłącznie na wygadanie się i zaspokojenie potrzeby bycia wysłuchanym. Coaching to jakościowy, uważny czas z sobą samym, podczas którego zadaniem coacha jest niczym lustro odbić to, co dzieje się w kliencie, a czego sam często nie jest świadomy. Coach, poprzez zadawanie pytań wspiera klienta,tak w poszerzaniu jego świadomości jak i w poszerzaniu perspektywy na temat, z którym się zgłasza.

Redakcja: Jak długo firma jest już na rynku?

Olga Sobolewska: Od 6 lat. Wiele w tym czasie się zmieniło. Tak naprawdę w ramach jej funkcjonowania cały czas ewoluujemoja firma, ja sama i moi klienci. Z wykształcenia jestem lingwistką. Od wielu lat nauczam biznesowego języka angielskiego. Dość szybko do nauczania włączyłam elementy coachingowe. Dostrzegłam, że w nauczaniu jest bardzo przydatna wiedza, umiejętności i kompetencje coachingowe, ponieważ jest tam człowiek z całą swoją złożonością mentalno-emocjonalną. Swoją usługę przemianowałam na coaching językowy, dzięki temu mogłam odpowiedzieć na więcej potrzeb klientów, nie tylko tych widocznych na pierwszy rzut oka. Doświadczenia i obserwacje nabyte podczas świadczenia usługi coachingu językowego, jak i dalszy rozwój zawodowy skupiły jeszcze bardziej moją uwagę na procesie rozwoju i idącym z nim zmianami oraz na trudnościami w ich przechodzeniu. Po ukończeniu szkoleń z Totalnej Biologii postanowiłam, oprócz tego, co już robiłam, zająć się coachingiem zdrowia, którego celem jest praca nad fizycznym i psychicznym uzdrawianiem, zachowaniem równowagi psychicznej, budowaniem świadomości, dostrzeganiem zależności między tym, co się wydarza w naszym życiu i w naszym zdrowiu, a tym, co dzieje się w nas samych.

Redakcja: Co jest dla Pani najważniejsze w pracy?

Olga Sobolewska: Uważność na mojego coachee to priorytet. To uważność pozwala słyszeć to, co klient wyraża „między liniami”, to, co jest wyrażane niewerbalnie. To ona pozwala rozpoznać stan, z jakim coachee przychodzi lub w jaki wprawia go określony problem. To uważność daje coachee poczucie komfortu i bezpieczeństwa, szczególnie potrzebne,gdy poruszane tematy i emocje są dla niego trudne. To uważność umożliwia znalezienie rozwiązania dla celu klienta. Ta uważność pozwala mi wejść w dialog i podążać za rytmem i kierunkiem wyznaczanym przez mojego klienta.

Redakcja: Skąd czerpie Pani inspiracje?

Olga Sobolewska: Samo życie jest niezwykłą inspiracją, o ile tylko wychodzi się z założenia, że każdego dnia można dowiedzieć i nauczyć się czegoś nowego i że każdy spotkany przez nas człowiek ma nam coś wartościowego do zaoferowania. Przyjmując taką postawę, co chwilę zauważamy, że dostajemy coś ciekawego, wartościowego, coś coprzemienia nasze myślenie i nas samych. Inspirują i równocześnie przemieniają mnie moi uczniowie, klienci, moi znajomi, przewodnicy, moja rodzina. Poza tym uwielbiam czytać książki. Systematycznie praktykuję Ashtanga jogę, która szczególnie wspiera mnie w pielęgnowaniu uważności, o której wspomniałam wyżej. Regularnie uczestniczę w warsztatach ustawień Hellingerowskich.

Redakcja: Co ma Pani w swojej ofercie?

Olga Sobolewska: Wspomniałam już o coachingu językowym. Nauczam języka angielskiego, wplatając do nauki elementy coachingowe, dzięki którym uczeń rozwija świadomość swoich mocnych i słabych stron, swoich wzorców zachowań i reakcji na różne sytuacje, poznaje swoje tendencje komunikacyjne oraz mentalne i emocjonalne blokady uniemożliwiające lub ograniczające proces uczenia się. Dążę do tego, by nauka była maksymalnie uważna i przez to jakościowa dla rozwoju moich klientów na wielu poziomach. Druga rzecz to coaching zdrowia. Tak ostatecznie zdecydowałam się sprofilować i nazwać swoją usługę, bo niezależenie od tego, z jakim celem czy problemem zgłasza się klient, zawsze na koniec sprowadza się on do zachowania jego psychicznego i fizycznego dobrostanu. Coaching zdrowia oferuję w dwóch wariantach:w formie spotkań-rozmowy, lub w formie coachingu poprzez oddech, w którym wykorzystuję Ashtanga jogę. Mój warsztat mocno naznaczony jest wiedzą i doświadczeniami z zakresu Totalnej Biologii, bioenergetyki Alexandra Lowena, ustawień Hellingerowskich oraz Ashtanga jogi.

 Redakcja: Czym jest Totalna Biologia?

Olga Sobolewska: Totalna Biologia, nazywana inaczej RecallHealing (po polsku uzdrawianie poprzez przywoływanie i przypominanie, uzdrawianie świadomości) to metoda powstała na bazie medycyny germańskiej. Upraszczając, mówi ona o tym, że przyczynami naszych chorób są z jednej strony czynniki zewnętrzne (to, co nam się przydarza), z drugiej strony to sposób, w jaki na nie reagujemy (nasza emocjonalność). Za każdą chorobą stoi określony konflikt emocjonalny, który ją wywołał. Rozpoznanie tego konfliktu, nazwanie, co dokładnie jest stresem, zauważenie relacji zależności między bodźcem (stresorem) a reakcją i wyrażenie, co dokładnie chory czuje umożliwia częściowe lub całkowite uzdrowienie z choroby. Totalna Biologia mówi zasadniczo o tym, że choroba fizyczna jest uzewnętrznieniem i rozwiązaniem rozgrywającego się w nas konfliktu emocjonalnego. Ta perspektywa pokazuje po pierwsze, że świadomość swoich uczuć i dbanie o równowagę emocjonalną pozwala zachować zdrowie fizyczne, po drugiej stawia ona w zupełnie innym świetle chorobę, ukazując, że choroba jest drogowskazem, wskazującym, co w naszym życiu, zachowaniu i myśleniu powinniśmy zmienić, aby zachować zdrowie.

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z: